EOS Sosyal Medya Ajansı

Blog Detay Sayfası

EOS Sosyal Medya Ajansı

Instagram özelliklerini geliştirmeye, kullanıcılarına farklı deneyimler sunmaya devam ediyor. Videolu içerikler tüm sosyal medya kanallarında en fazla ilgi gören içerikler. Bunu bilen, videolu içeriğin önemini kavrayan instagram da hiç zaman kaybetmeden youtube a rakip olacak bir özellik ile kullanıcılarının karşına geçti; IGTV! Peki bu IGTV nedir, özellikleri nelerdir, nasıl kullanılır?

Instagram IGTV nedir?

Story özelliği ile video içerik üretimini daha cazip hale getiren Instagram’ın video süresi konusunda sınırlamaları söz konusuydu. Storylerde yani hikayelerde 15 sn ile sınırlı olan video süresi video postlarda 1 dk ile sınırlıydı. Durum böyle olunca da kullanıcılar uzun videolarını Instagram’da yükleyemiyordu. Şimdi IGTV ile instagram tıpkı youtube gibi kullanıcıların videolu içerik üretip kanallarına yükleyip buradan reklam alıp para kazanabilecekleri bir platform haline geldi.

Igtv ile bir saate kadar uzunlukta dikey formatta videolar eklenebiliyor. Kullanıcılar sadece takip ettikleri kişilerin değil hesabı gizli olmayan herkesin igtv videolarını takip edebiliyor ve izleyebiliyor.

Instagram TV Nedir, Nasıl Kullanılır? – EOS Medya / 2018

Instagram IGTV özellikleri nelerdir?

Klasik instagram video sisteminden farkı sadece kalış süresi değil tabi ki. Instagram hikayelerinde 24 saat duran, öne çıkan olarak gösterildiğinde silinenene kadar kalan videoların süresi oldukça kısaydı. Uzun videoların yüklenebilir olması, sonrasında bu videoların herkes tarafından her zaman görülebilir olması gerekiyordu. Igtv tam olarak bu noktada tüm ihtiyaçları karşılıyor.

Instagram IGTV’nin özellikleri arasında;

• Yüklenen video yükleyici silmedikten sonra kanalda hep kalacak. Herkes tarafından sınırsız kez izlenebilir olacak.
• Bir saate kadar videolar dikey olarak izlenebilecek. Instagram IGTV videolarının yatay olarak çekilmemesi gerekiyor.
• Kullanıcılar kendi IGTV kanallarına sahip olacak. Tıpkı youtube kanal aboneliği gibi instagram kullanıcıları da istedikleri kişilerin Instagram Tv kanallarına abone olup oradan paylaştıkları videoları takip edebilecek.
• IGTV kısmına girildiğinde videolar otomatik olarak oynamaktadır, kullanıcılar farklı videoya geçmek ya da arama yapmak isterseniz ekran üzerinde hareketler yaparsak bu aramalarını yapabilecek.
• Instagram TV özelliği olarak dikey oynayan videolar, kullanıcı alışkanlıklarını baz alarak düşünülmüştür.
• Instagram IGTV kanalları ve videoları, mobil öncelikli olarak tasarlanmıştır.
• Daha uzun, kaliteli ve bilgi verici içerikleri takip edebilmek için oldukça kolay bir yöntem ortaya çıkmıştır. Kullanıcılar sadece istedikleri kişilerin kanallarına abone olarak tüm videolarını görebiliyor olacaklar.

Instagram TV nasıl kullanılır?

Instagramda uzun videolar paylaşmak ve kanal açmak için öncelikle instagram igtv mobil uygulamasını telefonunuza indirmeniz gerekiyor. Android ve iOS için IGTV uygulaması indirme linklerini aşağıda görebilirsiniz.

Mobil uygulamayı telefonunuza indirdikten sonra açın. Açtığınız anda sizin var olan instagram hesabınız ile devam etmek isteyip istemediğinizi soracaktır. Her instagram hesabı sahibi aynı zamanda IGTV uygulaması kullanıcısıdır. Uygulamayı açtığınızda isterseniz devam et diyerek var olan hesabınızla devam edebilirsiniz. İsterseniz farklı bilgiler ile girerek farklı bir hesap açabilirsiniz. Gerekli bilgileri girip hesabınıza geldiğinizde sizi 4 farklı sekme karşılar. Senin için sekmesinde; beğeneceğiniz düşünülen videolar random olarak yer alır. Takip ettiklerin sekmesinde; Instagram’da takip edilen kişilerin videoları yer alır. Popüler sekmesinde; instagram keşfette olduğu gibi beğendiğiniz videolar baz alınarak getirilen videolar yer alır. Son sekme olan izlemeye devam et sekmesinde ise; bitiremediğiniz videoları kaldığınız yerden devam ederek izleyebilirsiniz.

Instagram IGTV kanalı nasıl açılır/oluşturulur?

Instagram IGTV de kanal oluşturmak oldukça kolay bir iştir. Video izleme ekranında alt kısımda profil resminiz yer almaktadır. Bu profil resminize tıkladığınız zaman kendi IGTV sayfanıza gitmiş oluyorsunuz.

• İleri deyip kanal oluştur dedikten sonra Instagram TV’de kolaylıkla kanal açmış oluyorsunuz.
• Ekranda bulunan artı (+) işaretine tıklayarak ilk videonuzu kanalınıza yükleyebilirsiniz. Unutmayın ki videoları sadece dikey olarak kanala yükleyebilirsiniz. Ayrıca videoların önceden kaydedilmiş olması gerekiyor, uygulama üzerinden direk video kaydı yapamazsınız.
• IGTV, montajlanmış hazır içeriklerin yüklenebileceği bir platformdur. Videolarınızı eklerken bilgiler girebilirsiniz.

Paylaş:

İŞ ORTAKLARIMIZ

Whatsapp Destek